POL
ENG

Model zdalnie sterowany

Dorastałem w latach 80 i 90. Wtedy posiadanie auta na zdalne sterowanie było marzeniem nie dostępnych dla wielu dzieci, a ten kto go miał, był królem podwórka. Marzyłem o takim i po wielu latach marzenie spełniłem. Oczywiście od dłuższego czasu można je swobodnie kupić u nas w kraju, ale nie byłbym sobą gdybym po prostu poszedł do sklepu i kupił. Największą frajdą jest wykorzystać swoje umiejętności i zbudować go samemu. Dlatego dopiero teraz dorobiłem się swojego modelu.

Zaletą budowania od podstaw jest możliwość wpływania na kształt ostateczny. U mnie głównym założeniem była uniwersalność. Udało mi się zbudować urządzenie, które mogę podłączyć do dowolnego pojazdu (czołgu, samochodu, samolotu, łodzi podwodnej) i nim sterować. Wiele różnych modeli może być zarządzanych tym jednym nadajnikiem.

Nadajnik

To dwa manipulatory z prostego kontrolera gier oraz wyświetlacz graficzny LCD PG12864LRU-ORA-H. Guziki pozyskane z urządzenia dawcy wykorzystałem do poruszania się po menu urządzenia. Użyty wyświetlacz posiada wbudowane podświetlenie. Cechy urządzenia:

  • kontrola jasności w pięciostopniowej skali
  • pamięć nastaw w małej pamięć eeprom na I2C. Żeby uniknąć zapisywania stale w ten sam obszar pamięci, zastosowałem metodę przesuwania się po pamięci z tablicą alokacji na początku.
  • kalibracja czułości gałek manipulatora
  • regulacja mocy nadajnika w czterostopniowej skali
  • zmiana trybów sterowania: czołg (oba manipulatory przód i tył), samochód (jeden manipulator lewo-prawo, drugi przód-tył)

W przyszłości zamierzam dodać:

  • wybór kanału częstotliwości do sterowania. Umożliwi to wybór odbiornika i sterowanie kilkoma modelami z jednego nadajnika,
  • ikona na ekranie zasilania bateryjnego lub z zasilacza,
  • (o ile możliwe) monitorowanie zasilania w odbiorniku.

Odbiornik

W pierwszej wersji użyłem procesora PIC18f452 ale po wielu dziwnych problemach postanowiłem przerzucić się na stary i wypróbowany AVR (ATmega32 - taki był pod ręką). Tym razem poszło bez problemu. W urządzeniu tym, do zasilania 5V wykorzystałem prosty układ przetwornicy DC/DC opartej na MCP16301. Do zasilania modułu radiowego (RFM70-S) wykorzystałem stabilizator liniowy. Cztery LEDy sygnalizują wybrane stany urządzenia. Pozostałe rzeczy to wyprowadzenia na 4 mostki H oraz dwa serwomechanizmy (PWM). W zależności od realizowanej funkcji odbiornik powinien odbierać dane i przekazywać je do bloku serwomechanizmu lub do mostka H.

Poniżej kilka fotografii urządzenia:

 

Pliki do pobrania:

Srcpro 2017-07-22
Z powerbank-a. Pozdrawiam
J33ry 2017-07-22
Schludne wykonanie. Z czego zasilany jest nadajnik?
Dodaj komentarz

Remote control, zdalne sterowanie 2,4GHz, RFM70, ATmega32, LCD_PG12864

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie strony SrcPro.pl